9 листопада – День української писемності і мови «Найбiльше i найдорожче добро кожного народу – це його мова, та жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, i своï сподiванки, розум, досвiд, почування» – зазначав Панас Мирний.     Це свято було встановлено Указом президента України Леонідом Кучмою від 6 листопаду 1997 р. № 1241/97 – на підтримку «ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства». Свято відзначається щороку на честь українського літописця Нестора – послідовника творців слов’янської писемності Кирила та Мефодія. Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора-літописця і починається писемна українська мова. 

     Нестор-Літописець (близько 1056 р., Київ – близько 1114 р., Київ) – київський літописець і письменник-агіограф. З 1073 р. – чернець Києво-Печерського монастиря. Він також є автором «Житія святих князів Бориса і Гліба та Феодосія Печерського». Нестор вважається, за одною версією, упорядником, за іншою – автором «Повісті временних літ». Продовжив літописну справу преподобного Нестора Сільвестр, який надав «Повісті минулих літ» сучасний вигляд. Ігумен Мойсей Видубецький подовжив її до 1200 р. А ігумен Лаврентій написав у 1377 р. список, так званий «Лаврентіївський список», де і зберіг до нас «Повість» преподобного Нестора. Про життя Нестора-літописця написав святитель Симон, єпископ Володимирський. Помер і похований, Нестор-Літописець, у Києво-Печерській лаврі.     «Звідки пішла Руська земля і хто в ній найперший почав княжити» – цими словами починається літопис. У ньому печерський чорноризець зумів показати історію нашої держави на широкому тлі світових подій. Науковці стверджують, що у середньовічній історії немає прикладів рівних літопису Нестора. 

     78% українців вважають українську рідною мовою.Про це свідчить загальнонаціональне опитування  «День української писемності та мови-2021: чи стає державної мови більше у публічному просторі?», проведене Фондом «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва і Центром Разумкова.     На запитання «Яку мову Ви вважаєте рідною?» 78 % респондентів відповіли, що це українська. Російську назвали 18% опитаних.     Цифри дещо відрізняються географічно – відсоток тих, хто обрав українську, спадає у південних (56 %) та у східних (59 %) регіонах. 

https://static.espreso.tv/uploads/photobank/211000_212000/211949_graph7_960x380_0.png

     Дослідники відзначають також різницю відповідей у різних вікових категоріях. «Вікові відмінності полягають у тому, що молоді люди дещо частіше вважають своєю рідною мовою українську. Серед молоді віком 18-29 р. українську вважають рідною 83 %, а серед найстаршої групи (респонденти, яким за 60 р.) – 74 %. Така сама динаміка спостерігається, якщо аналізувати окремо південь та схід: 64 % молоді півдня та сходу вважають рідною українську, натомість серед найстаршого покоління – 53 %», – йдеться у роз’ясненні. 

https://static.espreso.tv/uploads/photobank/211000_212000/211950_graph8_960x380_0.png

День української писемності та мови відзначають:

  1. Традиційно в День української писемності та мови покладають квіти до пам’ятника Несторові Літописцю.
  2. Крім того, в День української писемності та мови стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика, щорічна кількість учасників якого сягає понад 5 мільйонів з 20 країн світу.
  3. Раніше також існувала традиція, коли 9 листопада батьки відводили дітей до школи, а потім йшли до церкви, ставили свічку перед образом Нестора Літописця і молилися, аби він допоміг дитині в навчанні.
  4. Цього дня також відзначають найкращих популяризаторів українського слова, заохочують видавництва, що видають україномовну літературу, проводять регіональні тематичні конкурси тощо.
  5. З 2000 р. в День української писемності та мови в прямому ефірі «Українського радіо» транслюють «Диктант національної єдності», який може написати кожен бажаючий.

     Запрошуємо на Всеукраїнський радіодиктант національної єдності! 9 листопада 2021 року, у День української писемності та мови, відбудеться трансляція ХХІ Радіодиктанту національної єдності.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *